Bezpečné cestovanie ako spoločná európska výzva a zodpovednosť: Svetluna a ZCR SR spúšťajú iniciatívu na prepojenie kľúčových aktérov cestovného ruchu
Bezpečnosť cestovania sa stáva spoločnou európskou témou. Občianske združenie Svetluna a Zväz cestovného ruchu SR (ZCR SR) dnes ohlásili strategickú spoluprácu, ktorej cieľom je nielen zvýšiť pripravenosť slovenského sektora cestovného ruchu, ale aj spustiť medzinárodnú iniciatívu na prepojenie kľúčových aktérov naprieč Európou. Nové partnerstvo odpovedá na rastúcu potrebu koordinovaného postupu pri nepredvídateľných a tragických udalostiach za hranicami domovských krajín.
Slovensko robí dôležitý krok k medzinárodnej spolupráci v oblasti bezpečnosti cestovania. Občianske združenie Svetluna a Zväz cestovného ruchu SR podpísali Memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je prepojiť kľúčové organizácie cestovného ruchu v jednotlivých krajinách Európskej únie (EÚ) a vytvoriť tak globálnu sieť spolupráce v prípade riešenia nepredvídateľných krízových situácií v turizme – predovšetkým pri úrazoch, ale aj úmrtiach cestujúcich v zahraničí.
Partneri deklarujú ambíciu prepojiť národné organizácie cestovného ruchu a podporiť vytvorenie spoločných štandardov pre repatriácie, krízové protokoly a cezhraničnú pomoc v rámci EÚ. Štatistiky totiž potvrdzujú, že so stúpajúcou krivkou počtu cestujúcich narastá aj počet nepredvídateľných životných situácií ku ktorým v zahraničí ročne dôjde. „Úmrtie v zahraničí patrí medzi najnáročnejšie udalosti, ktoré môžu počas ciest nastať. Napriek otvoreným hraniciam a spoločnému priestoru v rámci Európskej únie neexistuje jednotný právny rámec ani funkčný systém, ktorý by uľahčil repatriáciu zosnulých. Rodiny sa tak často ocitajú v byrokratickom chaose, čelia jazykovým bariéram, nejasným pravidlám a dlhému čakaniu,“ vysvetľuje zakladateľka Svetluna, o. z., Petra Podhorcová. Práve v takýchto situáciách rodinám poskytuje potrebnú pomoc práve Svetluna. Občianske združenie navyše prepája kľúčových aktérov, ktorí do procesov repatriácií vstupujú, a to vrátane lídrov v oblasti cestovného ruchu. „Vzájomné prepájanie aktérov v segmente cestovného ruchu vnímame ako jeden z kľúčových nástrojov ako zabezpečiť zodpovedné a bezpečné cestovanie. Podpis Memoranda je zároveň štartom širšej iniciatívy, ktorá má ambíciu prepájať kľúčové strešné organizácie cestovného ruchu v členských krajinách EÚ a koordinovať postupy riešenia nepredvídateľných a krízových situácií, pokiaľ tieto nastanú,“ vysvetľuje prezident ZCR SR, Marek Harbuľák.
Partnerská sieť tiež umožní rýchlejší a koordinovaný postup v krízových situáciách, šírenie osvety a povedomia o zodpovednom cestovaní, ako aj zdieľanie príkladov dobrej praxe a štandardov medzi jednotlivými krajinami. Prispeje tiež k posilneniu ochranu cestujúcich. Ambáciou stakeholderov je tiež zefektívniť kľúčové legislatívne procesy na európskej úrovni, napríklad v oblasti repatriácií, cestovného poistenia či pomoci obetiam v zahraničí. Svetluna a ZCR SR spoločne presadzujú myšlienku, že bezpečné cestovanie sa nekončí zakúpením cestovného poistenia – ale že začína etickým a systémovým prístupom, systémom, ktorý v dobrých časoch myslí aj na extrémne prípady. „Dôstojný návrat domov nesmie byť bojom so systémom, ale štandardom. Naším cieľom je, aby sa cestovanie nestalo len otázkou komfortu a ponuky služieb, ale aby rátalo aj s jasne nastavenými mechanizmami pre mimoriadne situácie, na ktoré sa v praxi často nemyslí, až kým nenastanú,“ uzatvára Petra Podhorcová, zakladateľka občianskeho združenia Svetluna.