
Thanatopraktička Klaudia Vartíková pripravuje zosnulých na ich poslednú cestu – žiadny z nich nesmie byť len číslo – hovorí
Klaudia Vartíková, jediná žena thanatopraktička na Slovensku, už desaťročia pripravuje zosnulých na ich poslednú cestu. Pracuje v bratislavskom krematóriu, kde denne upravuje zosnulých, aby sa s nimi ich rodiny mohli naposledy rozlúčiť v pokoji a dôstojnosti. Rukami jej počas jej praxe prešli už desaťtisíce ľudí. Aj napriek tomu s pokorou hovorí, že zdokonaľovať a učiť sa je celoživotný proces. V unikátnom rozhovore pre Aktuality.sk sa podelila o to, čo jej práca obnáša.
Klaudia si svoju profesijnú cestu vybrala ešte ako malá – pochádza totiž z rodiny pohrebníkov. Je vyštudovaná kozmetička, no jej práca presahuje rámec tradičného skrášľovania. Na Slovensku je jedinou vyštudovanou a licencovanou odborníčkou v tejto oblasti. Počas svojej praxe pracovala s tisícami zosnulých – dnes už vie, že ju už nič neprekvapí, ani nezarazí. Rukami jej prešli starí aj mladí ľudia, deti, obete násilných činov, autohavárií, ľudia s popáleninami. Na poslednú cestu pripravila aj vlastného otca. Spať nemôže len vtedy, keď ju čaká ťažký prípad a premýšľa, ako najlepšie zosnulému prinavráti jeho podobu, aby sa s ním rodina mohla dôstojne rozlúčiť. Každý prípad je špecifický a potvrdzuje, aké dôležité je venovať sa tejto práci, ktorej sa mnohí boja, s úctou a profesionalitou.
„Keď so zosnulými pracujem, mením ich výraz tváre a vnášam doň pokoj, ktorý možno mal počas posledných dní života,“ hovorí. Stará o všetky detaily, od hygieny, balzamovania až po úpravu nechtov a make-upu. Zosnulým s poškodenými časťami tváre či tela zase pomáha špeciálnymi formovačmi a materiálmi.
Moment poslednej rozlúčky sa pozostalým vpíše do pamäte už navždy. Ako thanatopraktička má preto Klaudia neľahkú úlohu, vystihnúť, kým zosnulý počas života bol, a tak zabezpečiť, aby pohľad najbližších bol dôstojný a znesiteľnejší. Prostredníctvom špeciálnych techník dokáže aj v tých najkomplikovanejších prípadoch neraz doslova robiť zázraky. Na konci celého procesu pred ňou neraz leží „úplne iný človek“. Každý zosnulý je jedinečný, a preto je dôležité sa odborne i ľudsky prispôsobiť jeho potrebám – zdôrazňuje. Je však svedkom toho, že na Slovensku chýba kvalitné vzdelanie v oblasti thanatopraktiky.
„Je nás veľmi málo a úroveň prípravy zosnulých, predovšetkým v odľahlejších regiónoch, sa, žiaľ, nie vždy rovná tomu, čo by malo byť. Z toho, čo niekedy vidím, je mi až do plaču. Na úpravu zosnulých totiž nepotrebujete prakticky žiadne povolenia, no potom to tak aj vyzerá. Mnohí to jednoducho nevedia spraviť.“
Aj z tohto dôvodu začala Klaudia spolu so svojimi kolegami z MARIANUM školiť pohrebné služby, s cieľom zlepšiť profesionalizovať toto neľahké, často nedocenené, no predsa tak potrebné, odvetvie. Mnoho ľudí sa na túto prácu pozerá cez prsty, ona to však vníma úplne inak. Na poslednú cestu pripravila aj svojich najbližších.
„Smrť je súčasťou života nás všetkých a som presvedčená, že ňou to nekončí. Nedívam sa na zosnulých ako na niečo desivé. Svojou starostlivosťou im naopak prejavujem svoju úctu a rešpekt,“ vysvetľuje.
Celý rozhovor, ktorý je výnimočnou ochutnávkou práce, o ktorej sa veľa nehovorí, si prečítajte tu: https://bit.ly/KlaudiaVartikovaRozhovor
Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk/ Michaela Paulovič, Katarína Runnová.