POMOC, KTORÁ PREKRAČUJE HRANICE
Občianske združenie Svetluna a Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb podpísali Memorandum o spolupráci
Občianske združenie Svetluna, ktoré poskytuje komplexnú podporu pozostalým po úmrtí blízkej osoby v zahraničí, podpísalo Memorandum o spolupráci so Slovenskou asociáciou pohrebných a kremačných služieb (SAPaKS). Cieľom partnerstva je zefektívniť náročný proces repatriácie zosnulých a zabezpečiť lepšie prepojenie medzi praktickou, právnou a psychologickou pomocou pre pozostalých na celom území Slovenska – vrátane regiónov, kde je prístup k podobným službám značne obmedzený. Podpis Memoranda prebehol počas 2. ročníka Medzinárodnej konferencie pohrebných služieb v Hoteli Bratislava.
Úmrtie blízkej osoby je samo o sebe obrovským šokom. Pokiaľ však nastane v zahraničí, ide aj o proces psychicky, administratívne a finančne extrémne náročný. Ani v rámci krajín Európskej únie (EÚ) dnes neexistuje jednotná legislatíva, ktorá by proces repatriácií zjednocovala. Každá krajina má svoje špecifiká, vyžaduje iné formuláre, overenia či preklady. Na vybavenie repatriácie je často potrebné doložiť desiatky dokumentov a absolvovať komunikáciu v cudzom jazyku. Byrokraticky ide o veľmi náročný a neraz aj zdĺhavý proces, ktorý môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Pre mnohé rodiny, najmä v menších mestách či odľahlých oblastiach, môže byť nutnosť riešiť repatriáciu blízkeho až nepredstaviteľná. Nezvládnutá a zdĺhavá repatriácia pritom pre pozostalých predstavuje doživotnú traumu.
Malé regionálne pohrebníctva častokrát zostávajú bez potrebnej podpory, nemajú prístup k aktuálnym informáciám o zahraničných postupoch, je tu značná jazyková bariéra a pozostalí tak v administratívnej a právnej rovine zostávajú na všetko sami. Práve v takýchto prípadoch zohráva Svetluna nezastupiteľnú úlohu – preberá na seba celý proces repatriácie a v mene pozostalých komunikuje s ambasádami, zahraničnými úradmi aj pohrebníctvami a prepravcami, s cieľom zabezpečiť čo najrýchlejší návrat pozostalého späť na Slovensko. „Vďaka užšej spolupráci pohrebníctiev so Svetlunou vieme v jednotlivých prípadoch úmrtí v zahraničí ihneď koordinovať potrebné kroky v mene pozostalých. To celý proces výrazne urýchľuje a zároveň odbremeňuje rodinu od obrovského psychického, administratívneho a aj časového tlaku,“ vysvetľuje zakladateľka Svetluna, o. z., Petra Podhorcová. „Repatriácia je nesmierne náročná – administratívne, logisticky aj emočne. Práve preto je naším poslaním byť tu s pozostalými a pre nich v tých najťažších momentoch,“ dodala.
Petru Podhorcovú k založeniu Svetluny viedla vlastná traumatická skúsenosť po úmrtí jej mamy v zahraničí. Dnes jej organizácia sprevádza rodiny celým procesom – od prvého kontaktu až po návrat zosnulého domov a následnú podporu pri vybavovaní pohrebu či ďalších náležitostí v právnej rovine.
Nový štandard pomoci pre pozostalých
SAPaKS, ako najvýznamnejšie profesijné združenie odborníkov v oblasti pohrebníctva na Slovensku, vníma túto spoluprácu ako prirodzený krok smerom k zlepšeniu kvality a dostupnosti svojich služieb. „Svetluna prináša do celého procesu silný ľudský rozmer – vďaka ich osobnej skúsenosti a práci vieme pre rodiny zabezpečiť nielen technické a logistické riešenie repatriácie, ale aj emocionálnu a právnu oporu – čo je pre ich zotavenie kľúčové. Spoločne tak nastavujeme nový štandard pomoci pre pozostalých,“ zdôrazňuje predseda SAPaKS, Ladislav Stríž.
V rámci Memoranda sa Svetluna a SAPaKS zaviazali k zefektívňovaniu procesov repatriácie zosnulých zo zahraničia späť na Slovensko, vzdelávaniu a informovaniu regionálnych pohrebníctiev o legislatíve a možnostiach spolupráce pri cezhraničných úmrtiach, tvorbe informačných materiálov pre verejnosť aj odbornú obec, zvyšovaniu povedomia o právach pozostalých a dostupných formách pomoci, ako aj odstraňovaniu jazykových a byrokratických bariér, ktoré proces repatriácie dnes výrazne komplikujú.