Skip to content

O nás

Unknown

10. máj 2024 mal byť len ďalší obyčajný deň. Deň ako každý iný. Pre rodinu a blízkych Martiny Dodoni to však už navždy bude deň, kedy sa im svet prevrátil naruby. Tragický sled udalostí spôsobil, že v tento deň navždy prišli o svoju matku, dcéru, sestru, priateľku. Nečakane, bez akejkoľvek rozlúčky. Stačilo na to doslova len jeden a pol sekundy. 

Neľahkú situáciu ešte väčšmi skomplikovali nejasné okolnosti tragédie, ako aj fakt, že k incidentu došlo v zahraničí. Táto skutočnosť odštartovala neľahký proces repatriácie zosnulej, vyšetrovania okolností incidentu a hľadania spravodlivosti, pričom odhalila v akom zlom a zanedbanom stave sa nachádza medzinárodná legislatíva v oblasti repatriácií a prešetrovania okolností úmrtí slovenských občanov v zahraničí. 

Otvorené hranice síce predstavujú nekonečné možnosti, avšak naša spoločnosť prehliada odvrátenú stránku, ktorú so sebou nesú. Celý proces repatriácie je extrémne náročný, ako z administratívneho a právneho, tak aj z finančného hľadiska, pričom môže trvať od niekoľkých týždňov až po mesiace, čo samo o sebe pre mnohých pozostalých znamená doživotnú traumu. Bez odhodlania „biť“ sa za svojho blízkeho a skutočne kvalitného právneho zastúpenia zmôžete len veľmi málo. Narážate na neochotu, lenivosť a laxný prístup autorít a organizácií, ktoré by vám mali byť nápomocné, no napriek tomu ste na okraji ich záujmu. Dni bežia a vy rátate každú hodinu, ktorú váš blízky ešte stále nie je späť doma.

Právne zastúpenie pritom zrejme budete potrebovať aj celé mesiace či roky po tom, čo sa váš blízky konečne vráti späť domov. A to ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Tlmočníkov pravdepodobne tiež. A pevné nervy, vytrvalosť a odhodlanie detto…No pozor, šedá zóna prekvitá a praje podvodníkom – mnohí ľudia sa tak stávajú terčom podvodov zo strany ľudí, ktorí beztrestne zneužívajú ich neľahkú situáciu.

Práve deravá medzinárodná legislatíva, zastaralé postupy, extrémna byrokracia a častokrát aj absencia základnej ľudskosti spôsobili, že zakladateľka Svetluny, dcéra zosnulej Martiny Dodoni, Petra Podhorcová sa rozhodla tento neprijateľný stav zmeniť. A tak vznikla Svetluna. Prvá a jediná organizácia na Slovensku, ktorej cieľom je hájiť práva pozostalých a zosnulých na domácej i medzinárodnej pôde. Občianske združenie vzniklo na pamiatku Martiny Dodoni. Poslaním zakladateľky je poskytovať pozostalým komplexnú pomoc, primárne v právnej oblasti, na vysokej profesionálnej úrovni za férových podmienok a ľudským spôsobom. Pretože práve ľudskosť je našou základnou hodnotou. 

Tragédie a nešťastia si nevyberajú – my si však môžeme vybrať spôsob, akým k nim pristúpime. Vieme, čo znamená tragická strata blízkeho, okúsili sme na vlastnej koži beznádej a polená, ktoré vám mnohé inštitúcie a autority s radosťou hodia pod nohy. A sme odhodlaní bojovať. Za Martinu Dodoni, za vás a za vašich zosnulých blízkych. Pretože to aj naďalej sú vaši rodičia, starí rodičia, matky, otcovia, deti…a je pre nás neprijateľné, aby boli „len číslami“.

 

Čo na repatriácie hovoria dáta?

Cestovanie je dnes dostupnejšie než kedykoľvek predtým. Žiaľ, s neobmedzenými možnosťami častokrát prichádzajú aj nepredvídateľné a tragické situácie. Dáta Ministerstva zahraničných vecí SR jasne ukazujú, že počet úmrtí v zahraničí každoročne stúpa. Len za posledné tri roky podľa údajov zverejnených v Správach o plnení konzulárnych služieb SR prišlo za hranicami Slovenska o život tisíce občanov. Dôvody môžu byť rôzne, od prirodzeného úmrtia, cez autonehody, tragické úrazy pri turistike či športe až po násilné trestné činy.

Už i tak neľahkú situáciu však pozostalým obetí komplikuje nevyhnutnosť následnej repatriácie blízkych späť na územie Slovenska. Rodiny chcú mať svojich blízkych, pochopiteľne, doma čo najskôr. Tu však narážame na to, že medzinárodné dohody súvisiace s repatriáciou zosnulých sa v jednotlivých krajinách líšia. Ani v rámci štátov Európskej únie (EÚ) dnes neexistuje legislatívny rámec, ktorý by garantoval jednotný postup pri repatriáciách vo všetkých krajinách únie. Úplne iné pravidlá platia pri repatriácii z tretích štátov. V závislosti od typu krajiny tak môže celý proces repatriácie trvať niekoľko týždňov či mesiacov. Známe sú však aj prípady, kedy repatriácia zosnulých späť na Slovensko trvala viac než rok. Nezvládnutý, zdĺhavý  a komplikovaný proces repatriácie je pritom pre pozostalých doživotnou traumou. Zároveň však ide aj o proces extrémne finančne náročný. V prípade, že zosnulý nemal v čase smrti uzatvorené kvalitné cestovné či životné poistenie, všetky náklady spojené s repatriáciou hradia v plnom rozsahu jeho blízki. Slovensko totiž zatiaľ nemá v tejto oblasti vypracovaný systém podpory pozostalých. Náklady na repatriáciu sa pritom pohybujú od tisícov až po desaťtisíce eur, čo môže pre množstvo pozostalých predstavovať obrovský a nepredvídateľný výdavok. V mnohých prípadoch sú pozostalí nútení požičať si potrebné financie, čo ich vedie k zadlženiu a často aj k dlhodobej finančnej tiesni.

 

Pokiaľ takáto nepredvídateľná situácia nastane, ako prvé je potrebné kontaktovať zastupiteľský úrad v danej krajine, ktorý poskytne základné informácie o ďalšom postupe. Žiaľ, v mnohých prípadoch je nevyhnutné zabezpečiť si právne zastúpenie ako na Slovensku, tak aj v konkrétnej zahraničnej krajine.

Častokrát je potrebná aj intenzívna asistencia a zapojenie tlmočníkov. V závislosti od okolností daného prípadu však niektorí pozostalí právne služby potrebujú aj mesiace či roky po repatriácii a pochovaní blízkeho, čo predstavuje ďalšie náklady navyše. Mať v tejto oblasti skutočne kvalitné právne zastúpenie je preto kľúčové.

Svetluna poskytuje pozostalým komplexnú pomoc v oblasti repatriácií do ich domovskej krajiny a poskytovania právnych služieb súvisiacich s úmrtím blízkych doma i v zahraničí. V rámci úvodnej konzultácie spoločne s odborníkmi zhodnotíte vašu situáciu a špecifiká vášho prípadu, ako aj vhodnú formu a rozsah poskytovaných služieb či postupnosť jednotlivých úkonov. Naše spolupracujúce advokátske kancelárie na Slovensku i v zahraničí poskytujú aj služby v súvislosti s dedičským konaním či právne zastúpenie v občianskom práve, napríklad pri náhrade škody alebo uplatňovaní nemajetkovej ujmy. Samozrejmosťou je aj poskytovanie právneho servisu v oblastí trestného práva, a to zastupovanie pred orgánmi činnými v trestnom konaní alebo súdom. 

Občianske združenie garantuje, že vstupná konzultácia vášho prípadu je vždy bezplatná. Pri všetkých ďalších poskytovaných službách občianske združenie a jeho spolupracujúce subjekty garantujú férové podmienky. 

PB_24-08-09_Svetluna-portrety_0546

Petra Podhorcová

zakladateľka, Svetluna, o. z. 

Po tom, čo nečakane prišla o svoju mamu sa sama potýkala nielen so smútkom zo straty, ale aj zložitým procesom repatriácie a neľahkým objasňovaním okolností úmrtia svojej mamy. Práve na jej pamiatku založila Svetlunu, ktorej poslaním je poskytovať (nielen) právnu pomoc ľuďom, ktorí sa ocitnú v podobnej životnej situácii a sú nútení čeliť dôsledkom spôsobeným stratou svojich blízkych.  Poslaním občianskeho združenia je aktívne obhajovať práva zosnulých a pozostalých, a tiež prispieť k zásadnému zefektívneniu a skvalitneniu jednotlivých procesov v legislatívnej oblasti na národnej i nadnárodnej úrovni. 

Individuálnu pozornosť venuje Svetluna v spolupráci s partnerskými organizáciami aj osvete a edukácii širšej spoločnosti o témach straty a vysporiadania sa s traumami, ako aj sprostredkovaniu odbornej pomoci pozostalým, ktorí o ňu majú záujem, s osobitným zreteľom na pozostalých obetí autohavárií a násilných trestných činov.

 

Andrej Beňo

právnik, Svetluna, o. z.

Absolvoval štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Andrej si uvedomuje dôležitosť podpory pre smútiace rodiny v ťažkých chvíľach – súčasťou tímu Svetluny sa stal najmä s cieľom využiť svoje odborné znalosti na pomoc rodinám, ktoré sa potýkajú so stratou svojich blízkych. Jeho cieľom je nielen poskytovať poradenstvo na lokálnej úrovni, ale aj prispieť k zlepšeniu legislatívnych rámcov na globálnej úrovni. Chce sa aktívne podieľať na zefektívnení právnych predpisov týkajúcich sa repatriácií, aby proces bol spravodlivejší, efektívnejší a sprístupnený pre všetkých, ktorí ho potrebujú.

beno
PB_24-08-09_Svetluna-portrety_0112

Peter Fečík

finančný riaditeľ, Svetluna, o. z. 

Takmer pätnásť rokov pôsobí v oblasti legislatívy a finančného riadenia širokého portfólia projektov. Svoje dlhoročné skúsenosti z praxe chce zúročiť práve prostredníctvom Svetluny a uctiť si tak pamiatku zosnulej Martiny Dodoni. Aj Peter bol do jej prípadu priamo zainteresovaný a z ľudského hľadiska ním pohol. Práve z tohto dôvodu chce aktívne prispieť svojím dielom skúseností dobrej veci a pomôcť tak šíriť posolstvo organizácie smerom k širokej verejnosti.

 

Alexandra Šarinová 

manažérka pre oblasť medzinárodných vzťahov, Svetluna, o. z. 

Je absolventkou Univerzity v Leidene a Diplomatickej akadémie vo Viedni. V minulosti pôsobila na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR so zameraním na krajiny západneho Balkánu a východnej Európy. Neskôr pracovala ako vyslaný diplomat pre Delegáciu Európskej únie v Lesothe a aktuálne sa naďalej venuje manažmentu vládnych a európskych vzťahov v súkromnom sektore. Svetluna je organizáciou so širokým medzinárodným záberom a zároveň s jedinečným príbehom, a práve z tohto dôvodu sa Alexandra rozhodla aktívne prispieť k jej rozvoju.

 

AŠ_male ciernobiele interier
Peter Brichta

Peter Brichta

fotograf, IT a dátový guru, Svetluna, o. z. 

Tak ako ostatní členovia tímu Svetluny, aj Peter je človek so srdcom na pravom mieste. Aj on bol osobne zapojený do nešťastného príbehu Petry Podhorcovej a jej mamy. Tragické okolnosti v ňom podnietili túžbu pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitnú v bezvýchodiskovej situácii. Rozhodnutie podieľať sa na budovaní a rozvoji Svetluny tak pre neho bolo úplne prirodzené. 

Peter už takmer dvadsať rokov pôsobí ako profesionálny fotograf a špecialista na online prezentáciu firiem pre tisíce klientov. Každá fotografia (aj na tomto webe) je výsledkom jeho vášne pre krásu a presnosť. 

 

Simona Fintová

koordinátorka, Svetluna, o. z. 

Vyštudovala sociálne poradenstvo na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Z praxe vie, že mnoho ľudí nevie, aké možnosti pomoci a podpory v prípadoch straty svojho blízkeho má, a ani na koho sa v tejto neľahkej situácii obrátiť. V tíme Svetluny má na starosti organizáciu a plánovanie posledných rozlúčok v úzkej súčinnosti s pozostalými. 

 

PB_24-08-09_Svetluna-portrety_0140
PB_24-08-09_Svetluna-portrety_0900

Barbora Prušková

asistentka, Svetluna, o. z. 
Je absolventkou Ekonomickej univerzity v Bratislave. Príbeh Petry Podhorcovej a Martiny Dodoni ju osobne zasiahol, o to viac, že je sama mamou. Práve z tohto dôvodu bolo pre ňu rozhodnutie stať sa súčasťou tímu Svetluny jednoznačné. Aj týmto spôsobom chce pomôcť ľuďom v neľahkej životnej situácii.